Урок 2-8.

 Урок 2. 

👏Тема уроку: Джерела знань про регіони та країни світу. Політична карта світу та окремих регіонів. Головні об’єкти політичної карти.

Презентація: Політична карта світу

👍Мета: знати (і уміти показати на карті) регіони світу (за класифікацією ООН): Європа, Азія, Океанія, Америка,  Африка; поняття «регіон світу», «територія», «акваторія», «держава», «країна», «залежна територія»; знати і наводити приклади джерел географічних знань.

😍Домашнє завдання: ознайомтесь з матеріалами презентації та 2 параграфа. Випишіть та вивчіть терміни. Пройдіть тест за посиланням: Політична карта світу

Географічні терміни:

Територія –  частина поверхні суходолу на Землі з природними і створеними людською діяльністю ресурсами, що має певні просторові межі та географічне положення.

Країна – територія з визначеними кордонами і населенням, що може бути державою (тобто мати суверенітет – незалежність) або залежною від іншої держави.

Держава – це незалежна країна з певною територією, господарством і політичною владою в ній. Вона є основним носієм прав і обов’язків у міжнародних відносинах.

Суверенітет – виключне право самостійно визначати свою внутрішню та зовнішню політику без втручання сторонніх сил.

Територіальні води – це смуга вод у морях, затоках і протоках завширшки 12 морських миль (приблизно 22,2 км) від берегової лінії материка і островів. Відповідно до законів міжнародного права території держав є недоторканними, а їхні кордони – непорушними. 

Води відкритого моря - перебувають у спільному користуванні всіх країн і народів, зокрема й країн внутрішньоконтинентальних, що не мають безпосереднього виходу до них. Óсі мають право вільного торгового та військового судноплавства, вільного прольоту над морем.

Морська економічна зона, що прилягає до кордонів держави, яка має вихід до моря. Це акваторія, що простягається на відстані 200 миль від берега і з глибинами 500 м шельфу та материкового схилу. Вона перебуває під контролем прибережної країни, яка має виняткове право вести там економічну діяльність (ловити рибу, видобувати мінеральну сировину тощо) та дозволяти таку діяльність іншим країнам на основі економічних угод.


Àнтарктида – це нейтральна демілітаризована територія, яку не можна використовувати як військову базу або театр воєнних дій, там діє принцип свободи наукових досліджень, і кожна країна може надіслати туди свої наукові експедиції.

Державний лад країни – спосіб організації політичної влади на її території. Його складниками є форми правління та державного устрою.


Державний устрій – адміністративно-територіальна організація держави. Розрізняють дві його форми – унітарну та федеративну. 

Типи країн за рівнем розвитку:

«Велика сімка» (G-7) – США, Японію, Німеччину, Велику Британію, Францію, Італію, Канаду. Разом вони виробляють понад 45 % світового ВВП. Від узгоджених рішень керівників цих держав залежать важливі напрями розвитку світових економічних процесів. 

Країн з перехідною економікою  - успадкована від часів соціалістичної системи структура господарських відносин, що перебувають на стадії реформування і запровадження ринкового регулювання. Ці країни мають невисокі показники економічного розвитку, проте на відміну від країн, що розвиваються, мають краще розвинену інфраструктуру і кваліфіковані трудові ресурси, що дає змогу їм у перспективі надолужити розрив із розвиненими ринковими економіками.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок №11-12